do strony glownej

Szczepienia

PSY

Choroby Zakaźne Psów

Nosówka

Jedna z najgroźnieszych chorób zakaźnych psów wywołana przez wirus nosówki psów (CDV). Charakteryzuje się dwufazowym wzrostem temperetury ciała. Następnie dochodzi do: zapalenia oskrzeli i płuc, zapalenia żołądka i jelit, pojawia się biegunka oraz wymioty. W przebiegu choroby często występują komplikacje ze strony układu nerwowego i płuc. Śmiertelność wśród zakażonych zwierząt jest bardzo wysoka.

Parwowiroza

Wywoływana jest przez parwowirus psi, typ 2 (CPV). Obecnie coraz częścjej stwierdza się zakażenia typem 2b (CPV typ 2b) tego wirusa. Choroba występuje w dwóch formach: jelitowej (zapalenie żołądka i jelit) - u zwierząt powyżej 8 tyg. życia i sercowej (zapalenie mięśnia sercowego) - u szczeniąt w wieku 4-6 tyg. Pierwsze objawy formy jelitowej to osowiałość, wymioty, a następnie biegunka. Bardzo szybko dochodzi do silnego odwodnienia oragnizmu. Śmiertelność w przypadku formy jelitowej wynosi ok. 50%, zaś formy sercowej - blisko 100%.

Zakaźne zapalenie wątroby psów (choroba Rubartha)

Choroba zakaźna wywoływana przez adenowirus psi typ 1 (CAV-1). Choroba rozwija się bardzo szybko i może doprowadzić do śmierci psa w przeciągu jednej doby. Objawy choroby to wysoka gorączka, brak apetytu, wymioty, biegunka i żółtaczka.

Koronawiroza

Choroba wirusowa wywoływana przez koronawirus psi (CCV). U psów zakażonych koronawirusem obserwuje się początkowo brak apetytu, posmutnienie i osowiałość. Następnie pojawia się trwająca do 10 dni wodnista biegunka, często barwy żółto-pomarańczowej, z krwią i śluzem. Charakterystyczny jest silny, nieprzyjemny zapach kału. Do zakażenia dochodzi najczęściej u zwierząt młodych, u nich też objawy choroby są silniej wyrażone. W przypadku mieszanej infekcji spowodowanej przez korona- oraz parwowirus przebieg choroby jest bardzo ciężki i w większośći przypadków prowadzi do śmierci psa.

LEPTOSPIROZA

Chorobę wywołują różne serotypy bakterii z rodzaju Leptospira.

Leptospira canicola

Jeden z najczęsciej występujących serotypów leptosir, wywołuje tyfus psi, zwany również chorobą stuttgarcką. Bakterie L. canicola umiejscowiają się w nerkach. Typowe objawy zakażenia to zwiększone pragnienie, wymioty oraz biegunka ze skrzepem krwi.

Leptospira icterohaemorrhagiae

Wywołuje żółtaczkę zakaźną, zwaną również chorobą Weila. Choroba objawia się utratą apetytu, wymiotami, podwyższoną temperaturą ciała. W przebiegu zakażenia leptospiry osiadają w wątrobie uszkadzając miąższ narządu i prowadząc do powstania żółtaczki.

Leptospira grippotyphosa, Leptospira pomona

W ostatnim czasie coraz częsciej notuje się zakażenia tymi serotypami leptosir. Naturalnym rezerwuarem L. grippotyphosa i L. pomona są wolno żyjące gryzonie, co oznacza, że narażone na zakażenia są niemal wszystkie psy, niezależnie od tego czy żyją na terenach wiejskich czy podmiejskich. Zakażenie ma ciężki przebieg i charakteryzuje się występowaniem takich objawów jak: wysoka gorączka, zapalenie wątroby i ostra niewydolość nerek.

KOTY

Co Twój kot chciałby wiedzieć o białaczce kotów?

Co to jest białaczka kotów?

Białaczka kotów jest poważną chorobą wirusową, w przebiegu której dochodzi do złośliwego rozplemu nowotworowego białych krwinek (leukocytów), a także do innych poważnych zaburzeń o charakterze nowotworowym.

Jakie inne zaburzenia pojawiają się w przebiegu białaczki?

Należy do nich niedokrwistość, zanik grasicy, owrzodzenie błony śluzowej jamy ustnej, zmiany skórne, zaburzenia płodności, poronienia, rodzenie martwych lub bardzo osłabionych miotów, a także występowanie przewlekłych dolegliwości ze strony układu pokarmowego i oddechowego oraz wiele innych.

Co jest przyczyną tak różnych objawów choroby?

Wirus białaczki upośledza czynność układu immulogicznego kotów podobnie jak się to dzieje w przebiegu AIDS u ludzi. System obronny przestaje być sprawny i dochodzi do rozwoju zakażeń bakteryjnych, wirusowych i grzybicznych, które w dużej mierze są odpowiedzialne za obraz kliniczny białaczki.

W jaki sposób kot może się zakazić tym wirusem?

Białaczka szerzy się drogą bezpośredniej kontaktów kotów zdrowych z chorymi. Wirus jest wydalany ze śliną. Niewielkie ilości występują również w moczu i kale zakażonych kotów. Kichanie , lizanie i walki kotów sprzyjają szerzeniu się infekcji. Źródłem zakażenia mogą być wspólne miski do jedzenia i kuwety, do których załatwiają się koty.

Czy jeśli kot zakaził się wirusem białaczki kotów,
to ja również mogę zachorować?

Nie ma żadnych dowodów na związek wirusa białaczki kotów z jakimikolwiek problemami zdrowotnymi u ludzi.

Choroby zakaźne kotów

Panleukopenia

Wysoce zaraźliwa choroba wirusowa kotów wywoływana przez wirus parvo, bardzo blisko spokrewniony z parwowirusem psim typu 2 (CPV-2). Choroba występuje głównie u młodych kotów, od 2 miesiąca do 2 roku życia. Charakteryzuję ją nagłe wystąpienie objawów klinicznych takich jak wysoka gorączka, wymioty z zabarwionym żółcią, śluzowatym lub wodnistym płynem i biegunka o silnym, nieprzyjemnym zapachu. Dochodzi do znacznego odwodnienia zwierzęcia. Objawem charakterystycznym jest leukopenia, czyli znaczny spadek ilości białych krwinek we krwi. Śmiertelność wśród chorych kotów sięga 50-90%. Choroba może mieć także przebieg nadostry - dochodzi do nagłej śmierci zwierzęcia nie poprzedzonej jakimikolwiek objawiami klinicznymi. Jest to najbardziej rozpowszechniona choroba kotów na świecie.

Katar kotów

Infekcja górnych dróg oddechowych wywołana przez herpeswirus koci (FHV) i/lub kaliciwirus koci (FCV), często wikłana przez bakterie z rodzaju Chlamydophila i Mycoplasma. Ze względu na wysoką zaraźliwość tej choroby i szybkie jej rozprzestrzenianie, na zachorowanie narażone są zarówno koty wychodzące, jak i te, utrzymywane w domach. Najczęściej chorują koty o obniżonej odporności: młode kocięta, koty starsze czy cierpiące na panleukopenię lub zespół nabytego niedoboru immunologicznego (FIV). Typowe objawy choroby występują u kociąt pomiędzy 6 a 12 tygodniem życia oraz u kotów dorosłych, nigdy nie szczepionych. Są to: wypływ z nosa i oczu (początkowo surowiczy, przechodzący w śluzowy i śluzoworopny), kichanie, ślinienie się i zapalenie spojówek. W przebiegu choroby występuje wysoka gorączka i brak apetytu. Choroba trwa zazwyczaj ok. 10 dni, jednak u młodych i osłabionych zwierząt może to trwać do kilku tygodni i często kończy się śmiercią zwierzęcia.

Kaliciwiroza

W przebiegu zakażenia kaliciwirusem kocim (FCV), oprócz wysokiej goraczki, najsilniej zaznaczone są zmiany w obrębie jamy ustnej i dziąseł. Dochodzi do powstania nadżerek i owrzodzeń na języku i podniebieniu, zmiany są bolesne, co znacznie utrudnia jedzenie. Kot ślini się obficie. Z jamy ustnej wydobywa się silny, nieprzyjemny zapach. Kaliciwiroza ma zazwyczaj krótkotrwały i łagodny przebieg. Często jednak, w wyniku nadkażeń bakteryjnych, dochodzi do powikłań i wydłużenia czasu trwania choroby.

Chlamydioza, co to jest?

Chlamydiozę wywołuje szczególny gatunek bakterii - Chlamydophila psittaci. Chlamydie, to duża grupa bakterii obejmująca wiele szczepów chorobotwórczych dla ssaków i ptaków, a śród nich także szczepy zdolne wywołać poronienia u kobiet.

Jakie są objawy chlamydiozy?

Uważa się, że ok. 30% wszystkich przypadków zapalenia spojówek u kotów wywoływanych jest przez chlamydie. Chlamydophila psittaci może być również przyczyną niepłodności i poronień u cieżarnych kotek. Najczęstrzymi objawami chlamydiozy są: gorączka, kichanie i katar. U kociąt zakażonych w czasie porodu może dojść dp trwałego uszkodzenia gałek ocznych.

W jaki sposób dochodzi do zakażenia?

Kot może się zakazić albo przez kontakt z chorym kotem, albo przez chlamydie znajdujące się w środowisku, w którym przebywa. Największe ryzyko zakażenia występuje w dużych skupiskach zwierząt: podczas wystaw, wśród zwierząt przebywających w schroniskach itp.

Czy chlamydiozę można leczyć?

Chlamydiozę można leczyć, lecz jest to niezwykle uciążliwe i kosztowne. Leczenie polega na podawaniu maści do oczu 6 razy dziennie, przez okres co najmniej 3 tyg., z jednoczesnym doustnym stosowaniem antybiotyków.

Czy można uchronić kota przed tą chorobą?

Tak, poprzez podanie szczepionki przeciwko Chlamydophila psittaci.logo gif
XHTML, CSS. chiros.pl 2005. Zbudował - jggrzes@op.pl
IE 6.0, Opera 7.5 - 8, Mozilla, Firefox. Linux.
1024x768